Algorand Kurs i Realtid (ALGO/SEK) & Pris Diagram

algorand
algorand

Algorand (ALGO)

Price
3.29
KÖP ALGORAND HÄR 68% av privata investerare förlorar pengar vid handel utav CFD-er hos denna mäklare.

Algorand har på kort tid blivit en kryptovaluta många pratar om och det beror främst på att den tekniskt sett ligger långt före de gamla mammutarna som Bitcoin.

Men räcker tekniken för att vinna marknaden? Eller har de gamla kryptovalutorna så stort följe att det inte spelar någon roll?

Läs vidare när vi dyker in i prognosen för Algorand i den här artikeln! Och läs hur du köper kryptovaluta .

Algorand-kurs – Blockchain 3.0

Skalning, säkerhet och ett ökat fokus på hållbarhet kännetecknar blockchain 3.0

Många stora företag vågar inte implementera Bitcoin som betalningsmedel eftersom hela nätverket bakom Bitcoin släpper ut stora mängder CO2 och transaktionerna är dyra. Det här är gupparna på vägen en kryptovaluta som Algorand har tagit bort och den öppnar därför upp en helt ny värld.

  • Algorand är baserad på Blockchain 3.0
  • Det är möjligt att satsa Algorand och få ränta på sina besparingar
  • Algorand behöver inte ett stort nätverk av datorer för att beräkna transaktioner och släpper därför inte ut stora mängder CO2 som t.ex. Bitcoin.

Du kan se de andra kryptovalutakurserna här och se hur du t.ex. köper Bitcoin .

Algorand Graf

Här kan du se den historiska prisutvecklingen för Algorand.

Algorand i ett nötskal

Algorand förser den digitala finansmarknaden, eller kryptovalutamarknaden, med en blockkedja som gör utvecklingen av smarta kontrakt och distribuerade applikationer (dApps) snabbare och effektivare. Algorand-blockkedjan släpptes i Boston, USA 2019 som ett resultat av två års utvecklingsarbete. Bakom projektet står en känd MIT-professor, Silvio Micali, som ville föra DeFi-marknaden, eller decentraliserade finansiella protokoll, närmare traditionella marknader. & Nbsp;

image 62

Han satte sig för att förverkliga denna dröm genom att skapa Algorand-plattformen, genom vilken företag kan utveckla intelligenta kontrakt och distribuerade applikationer för att passa deras egen verksamhet och på så sätt effektivisera sin verksamhet kraftigt. I praktiken kan intelligenta kontrakt och distribuerade applikationer vara till exempel digitala verktyg såväl som automatiserade processer. Förverkligandet av Micals dröm har säkert burit frukt, då olika typer av DeFi-projekt redan 2021 hade användare från världens största teknikföretag, och Visa till exempel. erbjuder redan olika kryptografiska kreditkort.

Algorand är just plattformen som gör det enkelt och effektivt att använda kryptovalutor i traditionella företags verksamhet. Långsamheten och de höga kostnaderna för kryptovalutor har länge bromsat deras antagande, men Algorand har hittat en lösning på allt detta. Och nyckelfaktorn i dess lösning är dess blockchain-intelligens. Eftersom smarta kontrakt fungerar direkt mellan de två spelarna utan ytterligare parter är det mycket enklare, snabbare och mer kostnadseffektivt att ingå ett kontrakt. & Nbsp;

Utvecklingen av smarta kontrakt, det vill säga kodning i blockkedjan Algorand, har gjorts så enkelt och billigt som möjligt för sina användare, vilket till exempel specifikt uppmuntrar företag att ta sin plattform på större allvar. Detta stabiliserar projektet som helhet, samt ökar värdet på hela projektet. Dessutom drar Algorand-kursen nytta av det faktum att smarta kontrakt är obligatoriska ont, särskilt i DeFi-projekt. Som ett resultat har plattformarna som levererar dem, som Algorand, ökat i värde under det senaste året till oförutsägbarhet. Dess potential ligger just i skalbarheten hos blockkedjan, som är manna för intelligenta kontrakt.

Läs även: Så köper du Algorand .

Efterfrågan och utbud påverkar Algorand-priset

Även om kryptovalutor skiljer sig från våra mer traditionella investeringar, och mycket i sammansättningen av deras värde, finns det en sak som gäller lika mycket för aktier och kryptovalutor: lagen om utbud och efterfrågan. Algorand-kursen presterar som sagt bra när det är hög efterfrågan på dess plattform och plattformens utnyttjandegrad är hög. Men om handlare av kryptovaluta plötsligt inte var berättigade till ALGO, i vilket fall det skulle finnas mer utbud än efterfrågan, kan Algorand-priset falla. Du kan även korta kryptovalutor om du vill tjäna pengar på en vikande marknad.

Från exemplet ovan kan vi se att utbud och efterfrågan har stor inverkan på utvecklingen av kryptovalutavärden. Men i synnerhet är efterfrågan alltid baserad på användningen av kryptovalutor eller deras blockkedjor, så de är inte alls jämförbara med traditionella valutor. Dessutom betyder det att när du investerar i kryptovalutor så handlar det om att ta reda på deras användningsområden. Syftet avgör värdet av kryptovalutan i fråga och hela projektet, för utan dess användning har de ingen långsiktig tillväxtpotential.

Några fler ord om den traditionella marknadens inverkan på Algorands växelkurs och dess framtida utveckling: åtminstone för närvarande har till exempel ekonomiska kriser inte, eller om de gör det, en positiv effekt på utvecklingen av kryptovalutor. Detta återspeglas i det faktum att när den traditionella ekonomin presterar dåligt vänder sig investerare till kryptovalutor, som automatiskt börjar höja sitt värde. Ändå föll kryptovalutor kraftigt när räntepandemin kom till Europa och börsen kollapsade i mars 2020. Så håll ett öga på hela marknaden när du investerar i kryptovalutor.

KÖP ALGORAND HÄR 68% av privata investerare förlorar pengar vid handel utav CFD-er hos denna mäklare.

Vanliga frågor

Kommer Algorand att nå $10

Om efterfrågan / mediabevakningen av Algorand ökar igen är det inte osannolikt att det kommer att nå $ 10 eller mer. 

Vad avgör priset på Algorand?

Priset på Algorand bestäms av utbud och efterfrågan. 
Nya mynt ges ut automatiskt, vilket kommer att öka utbudet medan efterfrågan enbart bestäms av investerare och användare av Algorand.

Vad kostar en Algorand?

Priset på Algorand förändras ständigt, men en Algorand kostar för närvarande $ 1,8

Skribent Mirsad

Mirsad Hasik är en frilansare som hjälper startup bolag att bygga en bredare publik och kundbas. Han kombinerar sin djupa kompetens inom den finansiella marknaden där handel med aktier, fonder och kryptovalutor utgör några av kärndelarna i hans breda portfölj.

Se alla artiklar av Mirsad