Köp API3: Den totala 2022 guiden

Köpa API3 (API3)? Eller vill du bara ta reda på vad API3 är för en kryptovaluta? API3:s mål är att tillåta att decentraliserade versioner av API:er kan byggas, hanteras och tjäna pengar på skalor, vilket aldrig har varit mer nödvändigt, eftersom blockkedjeteknologi ständigt spelar en större roll i ekonomin, så data måste levereras i tid och med tillförlitliga uppgifter.

Priset på API3 bestäms av utbud/efterfrågan och det finns ingen reglering som försöker minimera fluktuationerna, vilket gör att bra/dåliga nyheter eller stora investerare som köper/säljer kan ha stor inverkan på priset och 10% prisfall/ ökning på en dag är inte onormalt för API3.

Är du inte rädd än?

Så läs vidare och lär dig hur du investerar i API3-mynt!

KÖP API3 HÄR 68% av privata investerare förlorar pengar vid handel utav CFD-er hos denna mäklare.

Köp ditt första API3-mynt steg för steg

I det här avsnittet förklarar vi hur du köper ditt första API3-mynt och hur du säljer igen senare.

Denna steg-för-steg-guide är baserad på kryptovalutahandelsplattformen eToro , eftersom det är den plattform vi anser vara den bästa. Du kan dock enkelt använda guiden för en annan plattform, eftersom processen ofta är densamma.

KÖP API3 HÄR 68% av privata investerare förlorar pengar vid handel utav CFD-er hos denna mäklare.

Steg 1 – Välj rätt handelsplattform

Det första steget för att investera i API3 är att välja en handelsplattform. I den här artikeln utgår vi från att du vill investera i API3, men om du senare vill använda din API3 som betalningsmedel så är det även möjligt med eToro som är den handelsplattform vi rekommenderar. Här kan du generellt hitta några av de bästa kryptovalutorna .

Det finns många handelsplattformar som erbjuder dig att köpa och sälja API3, men tyvärr finns det också många av dem som har höga avgifter och säkerhetsproblem.

Vi har samlat ett antal plattformar nedan i vår topplista som vi alla har handlat på och bedömt utifrån:

 • säkerhet
 • Avgifter
 • Enkel användning
 • Investeringsvägledning
 • Verktyg och andra funktioner

Baserat på ovanstående faktorer föredrar vi handelsplattformen eToro. De är licensierade i EU, har rimliga priser och är mycket användarvänliga för både nybörjare och erfarna.

 • Skilling toplist stb
  Betyg
  Unika fördelar
  • Välj bland 700 aktier som CFD:er
  • Optimerar din strategi med AI-analys
  • Gratis webbseminarier, kurser och guider
  Courtage från Från 3,5 % Minsta insättning 50$ Mobilapplikationens betyg
  8/10
  Köp Krypto Läs recension CFD är komplexa instrument och har en hög risk att förlora pengar snabbt på grund av hävstång. 76% av icke-professionella kunder förlorar pengar när de handlar med CFD med denna leverantör.
  Du bör överväga om du förstår hur CFD fungerar och om du har råd att ta den stora risken att förlora dina pengar.
 • capital toplist stb
  Betyg
  Unika fördelar
  • Optimerar din strategi med AI analyser
  • Välj emellan 6000+ CFD’er
  • Gratis webinars, kurser och guider
  Courtage från 0 kr. Minsta insättning 0 kr. pr. år Mobilapplikationens betyg
  8/10
  Köp Krypto Läs recension 83,45% av privata investerare förlorar pengar vid handel utav CFD-er hos denna mäklare.
  Du bör överväga om du förstår hur CFD-er fungerar och om du har råd att förlora pengarna innan du handlar.
 • Libertex toplist stb
  Betyg
  Unika fördelar
  • Välj bland 700 aktier som CFD:er
  • Gratis webbseminarier, kurser och guider
  • Låga avgifter med CFD:er.
  Courtage från Från 0,0003% Minsta insättning 100 euro Mobilapplikationens betyg
  8/10
  Köp Krypto Läs recension 70,8% av privata investerare förlorar pengar vid handel utav CFD-er hos denna mäklare.
  Du bör överväga om du förstår hur CFD-er fungerar och om du har råd att förlora pengarna innan du handlar.
Visa mer +

Steg 2 – Skapa ett konto

När du har gjort ditt val och bestämt dig för vilken handelsplattform du vill handla från är nästa steg att skapa ett konto.
Nedan visar vi dig steg-för-steg hur du gör det på eToro, men du kan med största sannolikhet även använda guiden för andra plattformar.

Börja med att trycka på knappen nedan för att gå till eToro

KÖP API3 HÄR 68% av privata investerare förlorar pengar vid handel utav CFD-er hos denna mäklare.

Fyll nu i dina uppgifter och tryck på ”Börja handla”

image 75

Fyll nu i dina uppgifter och tryck på ”Börja handla”

Du har nu fått ett mejl från eToro som du måste bekräfta. När detta är gjort kan du sätta in pengar på ditt konto. Via betalkort eller PayPal är den minsta insättningen $50, till skillnad från $500 om du väljer att göra en banköverföring.

Du måste också svara på investeringsrelaterade frågor samt verifiera dig själv genom att verifiera ditt ID. Detta görs antingen med pass eller annat ID-kort. Anledningen till att du behöver lämna ”känslig information” är för att alla reglerade handelsplattformar har så kallade KYC-procedurer. Det här är rutiner som ska skydda dig som användare samt förhindra olaglig aktivitet som penningtvätt.

Steg 3 – Köp API3 (API3)

Köp API3 är nästa steg i listan.

Nu när du har skapat ditt konto och satt in pengar är det enkelt att investera i API3.

Du kan antingen skriva in ”API3” i sökfältet högst upp på sidan eller använda menyn till vänster och klicka på ”Trading Markets” för att sedan välja kategorin ”Crypto”

Du är nu på sidan för API3 och måste klicka på ”Trading” för att göra din första investering i API3.

image 76


Du kan nu ange det belopp du vill köpa API3 
för. Det minsta beloppet du kan handla för är $50.

När du har angett beloppet, tryck på ”Öppen handel” för att köpa.

image 77

Du kan nu följa utvecklingen av din investering genom att klicka på ”Portfölj” i menyn till vänster.

Steg 4 – Sälj API3 (API3)

Som investerare vill du någon gång sälja din investering. Antingen för att få in vinst eller ta en förlust.

I skärmdumparna nedan använder vi Bitcoin, men det fungerar likadant för alla kryptovalutor .Det

första du behöver göra är att klicka på ”Portfolio” i menyn till vänster.

Klicka här på API3 för att se alla dina lediga positioner med API3.

image 78

För att stänga min position här måste jag klicka på det röda krysset till höger.

image 79

Innan du stänger handeln måste du vara medveten om att du är skyldig, du är skyldig att lämna ut alla slutna affärer på din årsredovisning och kommer att beskattas för detta.

Om du vill avsluta handeln trycker du nu på ”Stäng handeln” varefter pengarna och eventuella vinster överförs direkt till ditt eToro-konto. Du kan nu ta ut pengarna till ditt bankkonto om du vill.

image 80

Läs även vårt köp Universal Market Access eller köp Avalanche– artiklar.

Vad är API3?

API3 hävdar att de har utvecklat tillförlitliga orakel från första part som kan lösa problem som kan uppstå från de äldre orakel från tredje part. Men vad är orakel? Innan vi svarar på detta, låt oss bara se vad API:er är.

API: er är programvaruförmedlare som tillåter appar att ansluta till varandra. Ett exempel kan vara att du använder en app på din telefon där du ansluter den till internet och överför lite data till servern. Servern kan tolka informationen, som utför vissa åtgärder och skickar tillbaka dem till din telefon. Appen kan nu presentera informationen på ett läsbart sätt.

API:er är alltså budbärare av informationen. Blockkedjor gör detsamma, och det gör även smarta kontrakt. Dessa Smarta kontrakt kräver därför att blockkedjor har externa dataflöden som är effektiva, pålitliga och inte minst säkra. Oracles utvecklades alltså för att tillhandahålla blockkedjor just dessa flöden.

Ju fler blockkedjor som skalas upp, desto högre krav på korrekt data som ska levereras. Till exempel, om smarta kontrakt används för att utföra vissa åtgärder, om specifika villkor är uppfyllda, hämtar och verifierar orakel extern data och leder dem sedan in i blockkedjor.

Oracles måste interagera med webbapier för att få denna information.

Problemet med flera äldre orakel från tredje part, vilket gör dem otillräckliga när de sitter mellan API:er och blockchain, vilket ger betydande merkostnader och centralisering, där API3 vill hantera de gamla oraklen, och istället erbjuda mer säkerhet och effektivitet, liksom som datakällans transparens.

Om du funderar på att investera i andra kryptovalutor, läs vårt inlägg och lär dig hur du köper krypto här .

Är API3 en bra investering?

API13 är utan tvekan en spännande kryptovaluta, speciellt eftersom den är byggd på deras mjukvara och med en teknik som API3 anser är bättre än de befintliga. Men du bör göra din egen forskning och försöka hålla dig uppdaterad med utvecklingen inom API3-ekosystemet, vilket potentiellt kan antingen förbättra eller försämra utsikterna.

Du kan också följa API3-kursen live .

KÖP API3 HÄR 68% av privata investerare förlorar pengar vid handel utav CFD-er hos denna mäklare.

Vanliga frågor?

Vad är API3?

API3 en decentraliserad digital valuta även kallad kryptovaluta. 
Priset på API3 bestäms av utbud/efterfrågan och har varit en populär investering i flera år.

Hur köper man en API3 (API3)?

Du kan köpa API3 på en kryptovalutabörs, handelsplattform eller genom att handla direkt med en annan person. Det är inte svårt än att göra en kontoöverföring, men är tyvärr inte möjligt hos bankerna än.Vi har skrivit en guide där du kan äga din första API3 inom 5 minuter.

Läs vår guide för att köpa API3

Hur investerar man i API3?

Du kan investera i API3 antingen genom att köpa en API3 direkt, eller genom att investera i en CFD som följer priset för API3. 
Om du inte vill använda API3 som betalningsmedel är det ofta enklast att köpa en CFD, men du måste vara medveten om eventuella avgifter.

Kan jag köpa API3 med kreditkort?

Du kan köpa API3 med kreditkort på nästan alla kryptovalutabörser. 
Handelsplattformen eToro erbjuder dig också att betala med kreditkort när du investerar, vilket innebär att du inte behöver vänta flera dagar på en kontoöverföring.

Kan jag köpa API3 med kontoöverföring?

Du kan köpa API3 med kontoöverföring på alla kryptovalutabörser. 
Denna metod används oftast om det är stora summor man vill investera, men nackdelen är att man måste vänta flera dagar innan pengarna kan investeras. 
På eToro handelsplattform kan du köpa API3 med kontoöverföring om du överför minst $200

Måste du betala skatt på API3?

När du som individ köper och säljer API3 betraktas det av Skatt som spekulation. 
Det vill säga att du köper dem för att göra vinst på en återförsäljning. 
Därför är du skyldig att deklarera det på din årsredovisning när du har vinst eller förlust på försäljningen av API3.

Hur höjer man API3?

Hur du höjer dina API3 beror på hur du köpte dem. 
Om det är en CFD du har köpt stänger du helt enkelt handeln på handelsplattformen och tar ut dina pengar, men om de förvaras i en plånbok måste du sälja dem på en kryptovalutabörs.

Kan man köpa API3 på banken?

Du kan inte köpa API3 i de allra flesta danska banker. Vissa enskilda banker som Saxo Bank låter dig köpa en CFD som följer priset på API3, men om du vill äga en API3 behöver du hitta en annan handelsplattform som t.ex. 
eToro.

Skribent Mirsad

Mirsad Hasik är en frilansare som hjälper startup bolag att bygga en bredare publik och kundbas. Han kombinerar sin djupa kompetens inom den finansiella marknaden där handel med aktier, fonder och kryptovalutor utgör några av kärndelarna i hans breda portfölj.

Se alla artiklar av Mirsad