Köp Spark: Den totala 2022 guiden

Köpa Spark-token? Eller vill du bara ta reda på vad Spark-token är för en kryptovaluta? Spark Token, även känd som FLR, är en av de nyare kryptovalutorna på marknaden. Spark är utan tvekan en intressant kryptovaluta som vi i artikeln här ska lära dig om, både hur du köper Spark-token (FLR) och vad det innebär om du investerar i Spark.

Priset på Spark bestäms av utbud/efterfrågan och det finns ingen reglering som försöker minimera fluktuationerna, vilket gör att bra/dåliga nyheter eller stora investerare som köper/säljer kan ha stor inverkan på priset och 10% prisfall/ ökning på en dag är inte onormalt för Spark.

Är du inte rädd än?

Så läs vidare och lär dig hur du investerar i Spark!

KÖP SPARK HÄR 68% av privata investerare förlorar pengar vid handel utav CFD-er hos denna mäklare.

Köp din första Spark steg-för-steg

I det här avsnittet förklarar vi hur du köper din första Spark och hur du säljer igen senare.

Den här steg-för-steg-guiden är baserad på eToro handelsplattform, eftersom det är den plattform som vi anser vara den bästa. Du kan dock enkelt använda guiden för en annan plattform, eftersom processen ofta är densamma.

KÖP SPARK HÄR 68% av privata investerare förlorar pengar vid handel utav CFD-er hos denna mäklare.

Steg 1 – Välj rätt handelsplattform

Det första steget för att investera i Spark är att välja en handelsplattform. I den här artikeln utgår vi från att du vill investera i Spark, men du kan även läsa vår artikel om kryptovaluta för nybörjare , men om du senare vill använda din Spark som betalningsmedel är det även möjligt med eToro som är handelsplattform vi rekommenderar.

Det finns många handelsplattformar som erbjuder att du kan köpa och sälja Spark och bland andra av de bästa kryptovalutorna , men tyvärr finns det också många av dem som har höga avgifter och problem med säkerheten.

Vi har samlat ett antal plattformar nedan i vår topplista som vi alla har handlat på och bedömt utifrån:

 • säkerhet
 • Avgifter
 • Enkel användning
 • Investeringsvägledning
 • Verktyg och andra funktioner

Baserat på ovanstående faktorer föredrar vi handelsplattformen eToro. De är licensierade i EU, har rimliga priser och är mycket användarvänliga för både nybörjare och erfarna.

 • Skilling toplist stb
  Betyg
  Unika fördelar
  • Välj bland 700 aktier som CFD:er
  • Optimerar din strategi med AI-analys
  • Gratis webbseminarier, kurser och guider
  Courtage från Från 3,5 % Minsta insättning 50$ Mobilapplikationens betyg
  8/10
  Köp Krypto Läs recension CFD är komplexa instrument och har en hög risk att förlora pengar snabbt på grund av hävstång. 76% av icke-professionella kunder förlorar pengar när de handlar med CFD med denna leverantör.
  Du bör överväga om du förstår hur CFD fungerar och om du har råd att ta den stora risken att förlora dina pengar.
 • capital toplist stb
  Betyg
  Unika fördelar
  • Optimerar din strategi med AI analyser
  • Välj emellan 6000+ CFD’er
  • Gratis webinars, kurser och guider
  Courtage från 0 kr. Minsta insättning 0 kr. pr. år Mobilapplikationens betyg
  8/10
  Köp Krypto Läs recension 83,45% av privata investerare förlorar pengar vid handel utav CFD-er hos denna mäklare.
  Du bör överväga om du förstår hur CFD-er fungerar och om du har råd att förlora pengarna innan du handlar.
 • Libertex toplist stb
  Betyg
  Unika fördelar
  • Välj bland 700 aktier som CFD:er
  • Gratis webbseminarier, kurser och guider
  • Låga avgifter med CFD:er.
  Courtage från Från 0,0003% Minsta insättning 100 euro Mobilapplikationens betyg
  8/10
  Köp Krypto Läs recension 70,8% av privata investerare förlorar pengar vid handel utav CFD-er hos denna mäklare.
  Du bör överväga om du förstår hur CFD-er fungerar och om du har råd att förlora pengarna innan du handlar.
Visa mer +

Steg 2 – Skapa ett konto

När du har gjort ditt val och bestämt dig för vilken handelsplattform för kryptovaluta du vill handla från är nästa steg att skapa ett konto.
Nedan visar vi dig steg-för-steg hur du gör det på eToro, men du kan med största sannolikhet även använda guiden för andra plattformar.

Börja med att trycka på knappen nedan för att gå till eToro

KÖP SPARK HÄR 68% av privata investerare förlorar pengar vid handel utav CFD-er hos denna mäklare.

Fyll nu i dina uppgifter och tryck på ”Börja handla”

image 87

Fyll nu i dina uppgifter och tryck på ”Börja handla”

Du har nu fått ett mejl från eToro som du måste bekräfta. När detta är gjort kan du sätta in pengar på ditt konto. Via betalkort eller PayPal är den minsta insättningen $50, till skillnad från $500 om du väljer att göra en banköverföring.

Du måste också svara på investeringsrelaterade frågor samt verifiera dig själv genom att verifiera ditt ID. Detta görs antingen med pass eller annat ID-kort. Anledningen till att du behöver lämna ”känslig information” är för att alla reglerade handelsplattformar har så kallade KYC-procedurer. Det här är rutiner som ska skydda dig som användare samt förhindra olaglig aktivitet som penningtvätt.

Steg 3 – Köp Spark (FLR)

Köp Spark är nästa steg i listan.

Nu när du har skapat ditt konto och satt in pengar är det enkelt att investera i Spark.

Du kan antingen skriva in ”Spark” i sökfältet högst upp på sidan eller använda menyn till vänster och klicka på ”Trading Markets” för att sedan välja kategorin ”Crypto”

Du är nu inne på sidan för Spark och måste klicka på ”Handel” för att göra din första investering i Spark.

image 88

Du kan nu ange det belopp du vill köpa Spark för. Det minsta beloppet du kan handla för är $50.

När du har angett beloppet, tryck på ”Öppen handel” för att köpa.

image 89

Du kan nu följa utvecklingen av din investering genom att klicka på ”Portfölj” i menyn till vänster.

Steg 4 – Sälj Spark (FLR)

Som investerare vill du någon gång sälja din investering. Antingen för att få in vinst eller ta en förlust.

I skärmdumparna nedan använder vi Bitcoin, men det fungerar likadant för alla kryptovalutor .Det

första du behöver göra är att klicka på ”Portfolio” i menyn till vänster.

Klicka på Spark här för att se alla dina öppna positioner med Spark.

image 90

För att stänga min position här måste jag klicka på det röda krysset till höger.

image 91

Innan du stänger handeln måste du vara medveten om att du är skyldig, du är skyldig att lämna ut alla slutna affärer på din årsredovisning och kommer att beskattas för detta.

Om du vill avsluta handeln trycker du nu på ”Stäng handeln” varefter pengarna och eventuella vinster överförs direkt till ditt eToro-konto. Du kan nu ta ut pengarna till ditt bankkonto om du vill.

image 92

Läs även vårt köp Solana eller köp LUNA- artiklar.

Vad är Spark Token?

Spark Token är en av de mer avancerade kryptovalutorna som finns. Hela syftet med Spark Token är att använda The Flare Network. Företaget som har skapat Spark har gjort ett samarbete med XRP, som tidigare hette Ripple, där de ges till ägare av XRP, och där dessa ägare av både XRP och Spark Tokens har ett intresse av att sprida nyheter om Spark. Eftersom dessa ägare får dessa Tokens gratis, så vill de naturligtvis att de ska öka i värde eftersom det ger en extra bonus till dem.

Det finns 100 miljarder Spark Token’s (FLR) precis som det också finns 100 Billion XRP, där de ges till alla som hade XRP-tokens per. d. 1 december. Så om du ägde 1 XRP så fick du också 1 FLR.

För att förklara hur Spark Token och The Flare Network fungerar, på ett mycket kort och opraktiskt sätt, är visionen med The Flare Network att skapa ett sätt på vilket andra blockkedjor kan använda SmartContracts funktioner över de olika kryptovalutorna. Och ett av sätten som Spark Token har distribuerats på är till alla ägare av XRP kryptovaluta, där de har fått 1:1 av antalet XRP:er som de äger.

Om du funderar på att investera i andra kryptovalutor kan du läsa vårt inlägg om hur du köper kryptovaluta .

Är Spark en bra investering?

Om Spark är en bra investering är svårt att förutse då vi inte vet framtiden. De har varit bra på att marknadsföra sina Spark Token (FLR) effektivt, genom att ge dem till alla som har XRP, vilket ger dem en ekonomisk anledning att sprida ordet, eftersom de får en extra bonus, genom att få deras Spark Token att öka i värde .

Men om de lyckas få fram budskapet tillräckligt bra, och skapa tillräckligt många investerare, som också ser potentialen med The Flare Network, beror på många parametrar, samt om deras teknik fortfarande utvecklas, vilket inte är något som händer över en natt … Därför, som med alla andra kryptovalutor, kommer det att finnas en högre risk att investera i Spark, men givetvis också en potentiell högre avkastning om de lyckas. Men glöm inte att investera för pengar som du inte har råd att förlora, på grund av den extra höga risken, med hopp om att du investerar i kryptovalutan innan de stora investerarna får upp ögonen för potentialen. Du kan även se Spark-banan här .

KÖP SPARK HÄR 68% av privata investerare förlorar pengar vid handel utav CFD-er hos denna mäklare.

Vanliga frågor?

Vad är Spark?

Spark är en decentraliserad digital valuta även kallad kryptovaluta. 
Priset på Spark bestäms av utbud/efterfrågan och har varit en populär investering i flera år.

Hur köper man en Spark (FLR)?

Du kan köpa Spark på en kryptovalutabörs, handelsplattform eller genom att handla direkt med en annan person. Det är inte svårt än att göra en kontoöverföring, men är tyvärr inte möjligt hos bankerna än.Vi har skrivit en guide där du kan äga din första Spark inom 5 minuter.

Läs vår guide för att köpa Spark

Hur investerar man i Spark?

Du kan investera i Spark antingen genom att direkt köpa en Spark, eller genom att investera i en CFD som följer priset på Spark. 
Om du inte vill använda Spark som betalningsmedel är det ofta enklast att köpa en CFD, men du måste vara uppmärksam på eventuella avgifter.

Kan jag köpa Spark med kreditkort?

Du kan köpa Spark med kreditkort på nästan vilken kryptovalutabörs som helst. 
Handelsplattformen eToro erbjuder dig också att betala med kreditkort när du investerar, vilket innebär att du inte behöver vänta flera dagar på en kontoöverföring.

Kan jag köpa Spark med kontoöverföring?

Du kan köpa Spark med kontoöverföring på alla kryptovalutabörser. 
Denna metod används oftast om det är stora summor man vill investera, men nackdelen är att man måste vänta flera dagar innan pengarna kan investeras. 
På eToro handelsplattform kan du köpa Spark genom kontoöverföring om du överför minst $200

Måste du betala skatt på Spark?

När du som privatperson köper och säljer Spark betraktas det av Skatt som spekulation. Det vill säga att du köper dem för att göra vinst på en återförsäljning. 
Därför är du skyldig att deklarera det på din årsredovisning när du har vinst eller förlust på försäljningen av Spark.

Hur höjer man Spark?

Hur du höjer dina Sparks beror på hur du köpte dem. 
Om det är en CFD du har köpt stänger du helt enkelt handeln på handelsplattformen och tar ut dina pengar, men om de förvaras i en plånbok måste du sälja dem på en kryptovalutabörs.

Kan man köpa Spark på banken?

Du kan inte köpa Spark i de allra flesta danska banker. 
Vissa enskilda banker som Saxo Bank låter dig köpa en CFD som följer priset på Spark, men om du vill äga en Spark behöver du hitta en annan handelsplattform som t.ex. 
eToro.

Skribent Mirsad

Mirsad Hasik är en frilansare som hjälper startup bolag att bygga en bredare publik och kundbas. Han kombinerar sin djupa kompetens inom den finansiella marknaden där handel med aktier, fonder och kryptovalutor utgör några av kärndelarna i hans breda portfölj.

Se alla artiklar av Mirsad