Köp Synthetix: Den totala 2022 guiden

Köpa Synthetix (SNX)? Eller vill du bara ta reda på vad Synthetix är för en kryptovaluta? Synthetix är baserad på tekniken bakom Ethereum, och är utan tvekan en av de spännande kryptovalutor, även kända som Tokens som har skapats. Mer än 30 miljoner dollar har sålts av Synthetix på rekordtid, vilket vittnar om hur väl Synthetix har tagits emot.

Priset på Synthetix bestäms av utbud/efterfrågan och det finns ingen reglering som försöker minimera fluktuationerna, vilket gör att bra/dåliga nyheter eller stora investerare som köper/säljer kan ha stor inverkan på priset och 10% pris. fall/ökning på en idag är inte onormalt för Synthetix.

Är du inte rädd än?

Så läs vidare och lär dig hur du investerar i Synthetix!

KÖP SYNTHETIX HÄR 68% av privata investerare förlorar pengar vid handel utav CFD-er hos denna mäklare.

Köp din första Synthetix steg-för-steg

I det här avsnittet förklarar vi hur du köper din första Synthetix och hur du säljer igen senare.

Den här steg-för-steg-guiden är baserad på eToro handelsplattform, eftersom det är den plattform som vi anser vara den bästa. Du kan dock enkelt använda guiden för en annan plattform, eftersom processen ofta är densamma.

KÖP SYNTHETIX HÄR 68% av privata investerare förlorar pengar vid handel utav CFD-er hos denna mäklare.

Steg 1 – Välj rätt handelsplattform

Det första steget för att investera i Synthetix är att välja en handelsplattform. I den här artikeln utgår vi från att du vill investera i Synthetix, men om du senare vill använda din Synthetix som betalningsmedel är det även möjligt med eToro som är den handelsplattform vi rekommenderar.

Det finns många handelsplattformar som erbjuder att du kan köpa och sälja Synthetix, men tyvärr finns det också många av dem som har höga avgifter och säkerhetsproblem.

Vi har samlat ett antal plattformar nedan i vår topplista som vi alla har handlat på och bedömt utifrån:

 • säkerhet
 • Avgifter
 • Enkel användning
 • Investeringsvägledning
 • Verktyg och andra funktioner

Baserat på ovanstående faktorer föredrar vi handelsplattformen eToro. De är licensierade i EU, har rimliga priser och är mycket användarvänliga för både nybörjare och erfarna.

 • Skilling toplist stb
  Betyg
  Unika fördelar
  • Välj bland 700 aktier som CFD:er
  • Optimerar din strategi med AI-analys
  • Gratis webbseminarier, kurser och guider
  Courtage från Från 3,5 % Minsta insättning 50$ Mobilapplikationens betyg
  8/10
  Köp Krypto Läs recension CFD är komplexa instrument och har en hög risk att förlora pengar snabbt på grund av hävstång. 76% av icke-professionella kunder förlorar pengar när de handlar med CFD med denna leverantör.
  Du bör överväga om du förstår hur CFD fungerar och om du har råd att ta den stora risken att förlora dina pengar.
 • capital toplist stb
  Betyg
  Unika fördelar
  • Optimerar din strategi med AI analyser
  • Välj emellan 6000+ CFD’er
  • Gratis webinars, kurser och guider
  Courtage från 0 kr. Minsta insättning 0 kr. pr. år Mobilapplikationens betyg
  8/10
  Köp Krypto Läs recension 83,45% av privata investerare förlorar pengar vid handel utav CFD-er hos denna mäklare.
  Du bör överväga om du förstår hur CFD-er fungerar och om du har råd att förlora pengarna innan du handlar.
 • Libertex toplist stb
  Betyg
  Unika fördelar
  • Välj bland 700 aktier som CFD:er
  • Gratis webbseminarier, kurser och guider
  • Låga avgifter med CFD:er.
  Courtage från Från 0,0003% Minsta insättning 100 euro Mobilapplikationens betyg
  8/10
  Köp Krypto Läs recension 70,8% av privata investerare förlorar pengar vid handel utav CFD-er hos denna mäklare.
  Du bör överväga om du förstår hur CFD-er fungerar och om du har råd att förlora pengarna innan du handlar.
Visa mer +

Steg 2 – Skapa ett konto

När du har gjort ditt val och bestämt dig för vilken handelsplattform du vill handla från är nästa steg att skapa ett konto.
Nedan visar vi dig steg-för-steg hur du gör det på eToro, men du kan med största sannolikhet även använda guiden för andra plattformar.

Börja med att trycka på knappen nedan för att gå till eToro

KÖP SYNTHETIX HÄR 68% av privata investerare förlorar pengar vid handel utav CFD-er hos denna mäklare.

Fyll nu i dina uppgifter och tryck på ”Börja handla”

image 63

Fyll nu i dina uppgifter och tryck på ”Börja handla”

Du har nu fått ett mejl från eToro som du måste bekräfta. När detta är gjort kan du sätta in pengar på ditt konto. Via betalkort eller PayPal är den minsta insättningen $50, till skillnad från $500 om du väljer att göra en banköverföring.

Du måste också svara på investeringsrelaterade frågor samt verifiera dig själv genom att verifiera ditt ID. Detta görs antingen med pass eller annat ID-kort. Anledningen till att du behöver lämna ”känslig information” är för att alla reglerade handelsplattformar har så kallade KYC-procedurer. Det här är rutiner som ska skydda dig som användare samt förhindra olaglig aktivitet som penningtvätt.

Steg 3 – Köp Synthetix (SNX)

Köp Synthetix är nästa steg i listan.

Nu när du har skapat ditt konto och satt in pengar är det enkelt att investera i Synthetix.

Du kan antingen skriva in ”Synthetix” i sökfältet högst upp på sidan eller använda menyn till vänster och klicka på ”Trading Markets” för att sedan välja kategorin ”Crypto”

Du är nu inne på sidan för Synthetix och måste klicka på ”Handel” för att göra din första investering i Synthetix.

image 64

Du kan nu ange det belopp du vill köpa Synthetix för. Det minsta beloppet du kan handla för är $50.

När du har angett beloppet, tryck på ”Öppen handel” för att köpa.

image 65

Du kan nu följa utvecklingen av din investering genom att klicka på ”Portfölj” i menyn till vänster.

Steg 4 – Sälj Synthetix (SNX)

Som investerare vill du någon gång sälja din investering. Antingen för att få in vinst eller ta en förlust.

I skärmdumparna nedan använder vi Bitcoin, men det fungerar likadant för alla kryptovalutor .Det

första du behöver göra är att klicka på ”Portfolio” i menyn till vänster.

Klicka här på Synthetix för att se alla dina lediga positioner med Synthetix.

image 66

För att stänga min position här måste jag klicka på det röda krysset till höger.

image 67

Innan du stänger handeln måste du vara medveten om att du är skyldig, du är skyldig att lämna ut alla slutna affärer på din årsredovisning och kommer att beskattas för detta.

Om du vill avsluta handeln trycker du nu på ”Stäng handeln” varefter pengarna och eventuella vinster överförs direkt till ditt eToro-konto. Du kan nu ta ut pengarna till ditt bankkonto om du vill.

image 68

Vad är Synthetix?

Synthetix (SNX) skapades redan 2017, och har idag listats med koden SNX. Grundaren var Kain Warwick som skapade Synthetix baserat på nätverket Ethereum. I detta nätverk kan en SNX-ägare ta emot insatsbetalningar som tack för att du håller denna token / kryptovaluta flytande.

Synthetix-nätverket arbetar med Ethereum ERC20 och har sålt för mer än $30 miljoner på kort tid. Det finns en hel del säkerhet i det här nätverket eftersom det upprätthålls genom användning av konsensus om bevis på insats.

Med Synthetix har du en mjukvara som ger användarna möjlighet att kunna prägla de nya kryptovalutorna som efterliknar de verkliga tillgångarna som t.ex. den amerikanska dollarn, men även kryptovalutor som Bitcoin.

För att skapa dessa syntetiska tillgångar behöver du en SNX och en Synths som kan efterlikna alla tillgångar. Du måste först skaffa en SNX och sedan sätta in den på Synthetix-plattformen, där du sedan kommer att ha en ny synth-token skapad av den plattform du väljer.

Det finns otaliga decentraliserade DeFi-mynt och här är Synthetix en spännande en i sitt slag. En Synthetix-användare behöver inte förlita sig på en specifik institution eller person för att hantera kryptovalutan, utan endast koden som kryptovalutan är skriven i.

Med Synthetix kan användare låsa sina SNX-mynt, där de sedan har rätt att få del av de avgifter som finns på plattformen när deras mynt handlas. Denna avgift är vanligtvis cirka 0,3 % av ett utbyte som alla användare som låser sina SNX-mynt får.

Utöver att du som användare av SNX har möjlighet att låsa sin SNX för att få del av avgifterna, har du även rätt att få ”ansträngningsbelöningar” motsvarande ytterligare SNX-tokens, som systemet automatiskt delar ut till användare som låsa sina tokens för att skapa syntar. Antalet tokens bestäms av mjukvarureglerna som skapas i koden, där det totala antalet SNX:er är designat att öka avsevärt under de kommande åren.

Om du funderar på att investera i andra kryptovalutor kan du läsa vårt inlägg om hur du köper din kryptovaluta här .

Är syntetix en bra investering?

Huruvida Synthetix är en bra investering är svårt att svara på då vi inte kan förutse framtiden. Men Synthetix är en otroligt spännande kryptovaluta som gör sig unik genom att låta användare låsa sina SNX-tokens och därigenom få del av växlingsavgifterna. Dessutom kan du även tjäna ytterligare tokens, vilket är ytterligare en anledning till att investerare i Synthetix antingen kommer att köpa fler SNX-tokens eller bara vill behålla en del av sin portfölj. Men som med alla andra kryptovalutor är de ganska volatila, vilket också innebär att du måste känna till din riskprofil om du väljer att investera i kryptovaluta.

Det finns stor potential i Synthetix och deras teknologi, så vi kommer utan tvekan att följa den noga i framtiden.

Se Synthetix-kursen i realtid .

KÖP SYNTHETIX HÄR 68% av privata investerare förlorar pengar vid handel utav CFD-er hos denna mäklare.

Vanliga frågor?

Vad är Synthetix?

Synthetix är en decentraliserad digital valuta även kallad kryptovaluta. 
Priset på Synthetix bestäms av utbud/efterfrågan och har varit en populär investering i flera år.

Hur köper man en Synthetix (SNX)?

Du kan köpa Synthetix på en kryptovalutabörs, handelsplattform eller genom att handla direkt med en annan person. Det är inte svårt än att göra en kontoöverföring, men är tyvärr inte möjligt hos bankerna än.Vi har skrivit en guide där du kan äga din första Synthetix inom 5 minuter.

Läs vår guide för att köpa Synthetix

Hur investerar man i Synthetix?

Du kan investera i Synthetix antingen genom att direkt köpa en Synthetix, eller genom att investera i en CFD som följer priset på Synthetix. 
Om du inte vill använda Synthetix som betalningsmedel är det ofta enklast att köpa en CFD, men du måste vara medveten om eventuella avgifter.

Kan jag köpa Synthetix med kreditkort?

Du kan köpa Synthetix med kreditkort på nästan vilken kryptovalutabörs som helst. 
Handelsplattformen eToro erbjuder dig också att betala med kreditkort när du investerar, vilket innebär att du inte behöver vänta flera dagar på en kontoöverföring.

Kan jag köpa Synthetix med kontoöverföring?

Du kan köpa Synthetix med kontoöverföring på alla kryptovalutabörser. 
Denna metod används oftast om det är stora summor man vill investera, men nackdelen är att man måste vänta flera dagar innan pengarna kan investeras. 
På eToro handelsplattform kan du köpa Synthetix genom kontoöverföring om du överför minst 200 $

Måste du betala skatt på Synthetix?

När du som privatperson köper och säljer Synthetix betraktas det av Skatt som spekulation. Det vill säga att du köper dem för att göra vinst på en återförsäljning. 
Därför är du skyldig att deklarera det på din årsredovisning när du har en vinst eller förlust på försäljningen av Synthetix.

Hur höjer man Synthetix?

Hur du höjer dina Synthetix beror på hur du köpte dem. 
Om det är en CFD du har köpt stänger du helt enkelt handeln på handelsplattformen och tar ut dina pengar, men om de förvaras i en plånbok måste du sälja dem på en kryptovalutabörs.

Kan man köpa Synthetix på banken?

Du kan inte köpa Synthetix i de allra flesta danska banker. 
Vissa enskilda banker som Saxo Bank låter dig köpa en CFD som följer priset på Synthetix, men om du vill äga en Synthetix behöver du hitta en annan handelsplattform som t.ex. 
eToro.

Skribent Mirsad

Mirsad Hasik är en frilansare som hjälper startup bolag att bygga en bredare publik och kundbas. Han kombinerar sin djupa kompetens inom den finansiella marknaden där handel med aktier, fonder och kryptovalutor utgör några av kärndelarna i hans breda portfölj.

Se alla artiklar av Mirsad